To już kolejna wiosna na murawach kserotermicznych poddawanych zabiegom koszenia, usuwania krzewów i wypasowi owiec w projekcie pn. „Ochrona muraw kserotermicznych w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym”. Jak widać na załączonych zdjęciach – zabiegi ochronne przynoszą spodziewane efekty :).
Płaty muraw w pasie przygranicznym gminy Kołbaskowo, parku „Dolina Miłości” oraz rezerwatach przyrody „Stary Przylep” i „Brodogóry” wyglądają coraz piękniej i „bogaciej”. Chociaż tereny te w kolorowe łąki przemienią się dopiero na przełomie maja i czerwca, to już coraz liczniej widać na nich pierwiosnki lekarskie, strace wiosenne, szałwie łąkowe i wężymordy stepowe. Jest to też okres, w którym najłatwiej wypatrzyć możemy sasanki łąkowe.
Z uwagi na trwający długi weekend majowy i sprzyjające warunki pogodowe zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc (w rezerwatach tylko po drogach publicznych!).
Projekt Ochrona muraw kserotermicznych w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym finansowany jest z Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekt realizowany jest także przy wsparciu finansowym Baltic See Conservation Fundation.
Das Projekt „Schutz der Trockenrasen im deutsch-polnischen Grenzgebiet” wird im Rahmen des Programms Interreg V A Mecklenburg-Vorpommern / Brandenburg / Polen durch die Europäische Union aus Mitteln des Fonds für Regionale Entwicklung (EFRE) kofinanziert. Das Projekt wird auch mit finanzieller Unterstützung der Baltic See Conservation Foundation durchgeführt.