Cel projektu:
Morświny to dzisiaj jedne z najbardziej tajemniczych zwierząt w Bałtyku. Wciąż tu żyją, chociaż współcześnie widujemy je niezwykle rzadko. Prawdopodobnie populacja morświnów w Bałtyku liczy nie więcej niż 600 sztuk. Celem projektu w latach 2005-2006 była prezentacja szerokim kręgom społeczeństwa, a zwłaszcza organizacjom pozarządowym (ekologicznym i producentów ryb), organizacjom rządowym (w tym międzynarodowym, np. HELCOM) zajmującym się rybołówstwem lub ochroną przyrody, oraz instytucjom naukowym zajmującym się badaniem ekosystemu Morza Bałtyckiego, a więc wszystkim użytkownikom tego morza mogącym natknąć się na te rzadkie i chronione zwierzęta, najnowszych informacji dotyczących stanu populacji morświna w Morzu Bałtyckim i czynników, które spowodowały lub wciąż powodują, że jest to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków w Bałtyku Właściwym, a także przedstawienie koniecznych działań proponowanych przez Coalition Clean Baltic i Federacji Zielonych Gaja mających na celu ocalenie zagrożonej wyginięciem bałtyckiej populacji morświna.
Działania i efekty:
W wyniku zapoczątkowanych w 2005 r. działań, zebrane zostały materiały do opracowania, które posłużyły do przygotowania do druku i wydania broszur informujących o konieczności ochrony morświna w Morzu Bałtyckim. W 2006 r. wydanych zostało 5000 egzemplarzy broszur w języku angielskim („The Baltic Harbour Porpoise needs protection!”) oraz 3000 w polskim („Morświn potrzebuje ochrony”).
Rozpoczęta już dystrybucja wydrukowanych broszur miała za zadanie uzyskanie podstawowego rezultatu, jakim jest wzrost świadomości społeczeństw w Polsce i innych krajach nadbałtyckich oraz w krajach UE odnośnie potrzeby ochrony morświna w Bałtyku.
W 2015 r. opublikowana została kolejna zaktualizowana broszura:
Projekt jest działaniem długofalowym.
Partnerzy projektu:
Budżet i sponsorzy:
Źródło zdjęcia promującego projekt: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/morswin-phocoena-phocoena/