Cele projektu:
FEDERACJA ZIELONYCH “GAJA” Wraz z Koalicją organizacji ekologicznych już od 1998 r. podejmowała działania na rzecz ochrony doliny
rzeki Odry. Naszym głównym celem było zwrócenie uwagi społeczeństwa i władz na walory przyrodnicze Odry, jak i przedstawianie
alternatyw dla planowanych rozwiązań hydrotechnicznych.
Działania:
wielokrotnie prezentowaliśmy stanowisko organizacji ekologicznych co do planów regulacji rzeki, wskazując gminom możliwości zarobkowania na walorach przyrodniczych doliny Odry,
Przekazaliśmy władzom samorządowym atlas przyrodniczy doliny Odry opracowany przez WWF, mając nadzieję, iż posłuży on do opracowania strategii rozwoju doliny,
Uczestniczyliśmy w pracach podkomisji sejmowej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o ustanowienie programu wieloletniego „Program dla Odry – 2006”. Ponadto przygotowaliśmy pakiet informacyjny dla dziennikarzy, członków komisji i pozostałych uczestników
spotkania,
Dzięki wcześniejszym dotacjom Koalicji Czystego Bałtyku na realizację kampanii „Czas na Odrę” kontynuowane były prace Grzegorza Bobrowicza nad przygotowaniem albumu fotograficznego zatytułowanego „Puls rzeki”. W roku 2002 starania FEDERACJI i Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju uwieńczone zostały wydaniem tego długo oczekiwanego albumu.
23 stycznia 2004 odbyła się niemiecko-polska konferencja „Zrównoważony rozwój regionalny w dolinie Odry“, w której udział wzięło ponad 60 uczestników. Oddziały krajowe stowarzyszenia BUND z Berlina i Brandenburgii zorganizowały ją wspólnie z Federacją Zielonych „GAJA“ ze Szczecina w dworze „Schloss Criewen“ w Schwedt nad Odrą.
Co ciekawe:
Dolina Odry – trzynastej co do wielkości rzeki Europy, jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w naszym kraju, a zarazem częścią europejskiego dziedzictwa przyrodniczego.
Będąc jedną z ostatnich zachowanych w tym stanie wielkich rzek jest ona niezbędna do utrzymania bioróżnorodności naszej części kontynentu.
Dolina Odry jest także ważnym elementem powstającej obecnie europejskiej sieci obszarów przyrodniczo cennych NATURA 2000.
Pomimo dokonanych w przeszłości przez człowieka ingerencji, Odra jest nadal ostoją dzikiej przyrody – miejscem zachowania zanikających gdzie indziej ekosystemów i siedliskiem setek bezcennych gatunków roślin i zwierząt.
Dolina tej wielkiej rzeki jest również bogata – w niespotykane w krajach wysoko uprzemysłowionych – krajobrazy i obszary cenne przyrodniczo.
W 2019 r. w dolinie rzeki Odry, tj. w kanale Obnica Północna odkryte zostało nowe stanowisko kotewki orzecha wodnego. Odkrycie dokonane przez członków Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Odkrycie ornitologów – Dominika Marchowskiego i Łukasza Ławickiego oraz botanika – Krzysztofa Ziarnka, jest sensacyjne ze względu na fakt, iż ostatnie skupisko tego gatunku na północy Polski stwierdzone zostało w 1929 r., a w skali kraju jest to gatunek bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem, zgodnie z Polską Czerwoną Księgą Roślin. Więcej informacji znaleźć na stronie www.wszczecinie.pl.