Tajemnica Johannesa Büssinga” 130 lat tramwaju w Szczecinie 22 sierpnia 2009, godz. 9:00
(…) Podczas prac remontowych w budynku dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Kolumba znaleziono zamurowaną niszę w murze, a w niej kopertę z ostatnią wolą Johanessa Büssinga – twórcy szczecińskich tramwajów. Wnikliwa lektura postawiła znalazców w niecodziennej sytuacji. Testator pisał: „Jeśli wolą Bożą będzie, że ktoś zapiski te odnajdzie, a moje dzieło – tu o ulicznej kolei myślę – trwać będzie nadal, zobowiązuję znalazcę do realizacji postanowień mego testamentu…”. Dalej Büssing zdradzał, że kazał zrobić gdzieś na terenie miasta skrytkę, w której umieścił jakieś cenne przedmioty, które zapisał „potomnym, wielce oddanym idei” przez niego rozpoczętej. Do testamentu dołączona była mapa z dużą ilością wskazówek oraz żądanie, by ukryć je w miejscach związanych ze szczecińskimi tramwajami. Mapę natomiast kazał skopiować i rozdać tym osobom, które wskazówki odnajdą i w odpowiednim miejscu się stawią. Tak bowiem sobie to testator wymyślił, by za pomocą próby wskazać osoby godne tego, by zmierzyć się z zagadką ukrytą na mapie, odnaleźć skrytkę i otrzymać podarunek od samego twórcy szczecińskich tramwajów…
Tak brzmi początek scenariusza III szczecińskiej gry miejskiej organizowanej przez Spółkę Tramwaje Szczecińskie, Urząd Miasta Szczecin, Federację Zielonych „GAJA” oraz Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki” w Szczecinie. Głównym założeniem wydarzenia jest uczczenie 130 rocznicy uruchomienia tramwaju w Szczecinie (więcej informacji na temat obchodów rocznicy).
Zadaniem graczy jest przebycie „podróży” po historii szczecińskich tramwajów – począwszy od roku 1879, na roku 2009 skończywszy. Gracze muszą dotrzeć w odpowiednie miejsca i wykonać powierzone im zadania. Poznając historię szczecińskich tramwajów i rozwiązując kolejne zagadki, zespoły będą walczyły o zajęcie pierwszego miejsca w grze – zwycięzcami zostają ci, którzy pierwsi pokonają wyznaczoną trasę.
Gra łączy w sobie elementy happeningów ulicznych, gier komputerowych oraz gier typu RPG. Kilkuosobowe zespoły rywalizują między sobą na ulicach miasta, wykonując postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Tym razem jedynym dozwolonym środkiem transportu będzie oczywiście tramwaj, a na ulice wyjadą dodatkowe stare i uwielbiane przez mieszkańców tramwaje typu N. W ten sposób, tramwaje promowane będą jako najbardziej ekologiczny środek transportu publicznego w mieście.