Na stronie internetowej EASIN – Europejskiej Sieci Informacji o Gatunkach Obcych ukazał się najnowszy raport z „Zaleceniami dotyczącymi ustalania wartości progowych dla presji gatunków nierodzimych na morza europejskie”.
Morskie gatunki nierodzime (NIS) to zwierzęta i rośliny wprowadzone przypadkowo lub celowo do mórz europejskich, pochodzące z innych mórz świata. Około 800 nierodzimych gatunków morskich obecnie występuje na krajowych wodach morskich Unii Europejskiej, z których kilka ma negatywny wpływ na morze usługi ekosystemowe i różnorodność biologiczną. Zgodnie z dyrektywą ramową w sprawie strategii morskiej (MSFD) – bezpieczeństwo sieci i informacji są traktowane jako odrębny deskryptor (D2) dobrego stanu środowiska (GES), a Państwa członkowskie UE muszą uwzględnić ww. bezpieczeństwo sieci i informacji w swoich strategiach zarządzania morskiego.
Prace związane z D2 są wykonywane przez wyznaczonych ekspertów krajowych. Bieżący raport zawiera praktyczne zalecenia mające na celu sprawniejsze i bardziej efektywne wdrażanie D2 i jego kryteriów na poziomie Unii Europejskiej. Współautorami dokumentu są także przedstawiciele Federacji Zielonych „GAJA”,
Z raportem w języku angielskim można się zapoznać tutaj lub bezpośrednio na stronie internetowej EASIN.
Obraz wyróżniający autorstwa: Pexels z Pixabay.