Teoretycznie (…) od jutra wszyscy powinniśmy mieć możliwość pełnego uczestniczenia w rynku energii – produkować, zarządzać i sprzedawać własną zieloną energię, indywidualnie lub we wspólnocie, bez żadnej dyskryminacji i nieuzasadnionych przeszkód. Póki co – wyszło jak zawsze.
Polska znalazła się w punkcie zwrotnym w dotychczasowej historii produkcji i konsumpcji energii. Aby uzyskać dostęp do funduszy, które UE przeznaczyła na pomoc w dekarbonizacji, Polska potrzebuje ambitnych planów przejścia do neutralności energetycznej do 2050 roku. Wyobraźmy sobie nowy system energetyczny, który jest lokalny, stanowi własność społeczności, odnawialny i oparty o założenia mające przynieść korzyści społeczne i ekonomiczne lokalnym społecznościom.
Spółdzielnie energetyczne to system produkcji energii, w którym grupy obywateli wytwarzają własną energię odnawialną i dzielą się korzyściami ekonomicznymi z lokalną społecznością. Dołącz do nas, aby dowiedzieć się więcej o energii w Polsce i o tym, jak spółdzielnie energetyczne mogą stać się jednym z kluczowych narzędzi w procesie odchodzenia od węgla.
Jutro o 19:00 porozmawiamy bardziej konkretnie o zawiązywaniu społeczności/kooperatyw – czy to przeżytek, czy przyszłość?
Na webinar można się zapisać na stronie internetowej: https://wethepowerpoland.splashthat.com/
Organizatorem webinarium jest Polska Zielona Sieć – związek polskich, regionalnych organizacji ekologicznych, od 1995 roku działający na rzecz ochrony środowiska, do którego należy także Federacja Zielonych „GAJA”.
Spotkanie poprowadzi Paulina Górska.
Eksperci drugiego wydarzenia:
Bartłomiej Kupiec – Prawnik, redaktor naczelny Energystreamer. Analityk polityki klimatycznej.
Nina Józefina Bąk – Propagatorka ruchu spółdzielczego i ekonomii społecznej. Liderka w Cooptech Hub
Prof. dr hab.Dariusz Jemielniak – Profesor i kierownik katedry zarządzania w społeczeństwie sieciowym na Akademii Leona Koźmińskiego.
+ dyskusja oraz Q&A od publiczności
+ wydarzenie prowadzone w pełni online