Gdzie szukać nowych rozwiązań dla naszych domów i budynków użyteczności publicznej? Jak praktycznie modernizować i skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiedzi na te i na inne pytania mogli znaleźć uczestnicy cyklu webinariów z efektywności energetycznej i modernizacji, które odbyły się 7, 8 i 15 kwietnia br.
Warsztaty organizowane były przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (którego członkiem jest Federacja Zielonych „GAJA”) oraz Fundację Instytut Zielonej Przyszłości we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego w Koninie w ramach projektu: „Oddolne, Zrównoważone, Odnawialne – Laboratorium Sprawiedliwej Transformacji w polskich i niemieckich regionach górniczych”. Celem projektu jest wsparcie procesu planowania i wdrażania zmian na rzecz sprawiedliwej transformacji przy udziale wszystkich zainteresowanych stron w dwóch regionach węglowych: Wielkopolsce Wschodniej w Polsce oraz Łużycach w Niemczech.
Pierwsze spotkanie, w dniu 7 kwietnia, dotyczyło przede wszystkim termomodernizacji w praktyce i przykładów jak może to działać. Pełne nagranie z pierwszego webinarium znajdziecie na kanale youtube:
Wbrew obiegowej opinii o pieniądzach rozmawiają wszyscy, także damy i dżentelmeni. Dlatego właśnie pieniądzom i finansowaniu modernizacji cieplnej poświęcono drugie webinarium w dniu 8 kwietnia. Więcej szczegółów o tych, i o innych źródłach finansowania zwiększania efektywności energetycznej budynków znajdziecie w wideorelacji z drugiego dnia webinariów:
Tematem dnia trzeciego (15 kwietnia) był rynek pracy tworzący się wokół zwiększania efektywności energetycznej budynków i termomodernizacji. To szczególnie istotne w kontekście Wielkopolski Wschodniej i innych obszarów górniczych, które szukają pomysłu na przebranżowienie tysięcy ludzi z zamykanych kopalń i elektrowni. Linki do wideorelacji dostępny będzie niebawem na stronie:
źródło: http://zielonasiec.pl/2021/04/13/termomodernizacja-bez-tajemnic-oplacalnosc-finansowanie-rynek-pracy/#more-15265