Gatunki inwazyjne mogą rozprzestrzeniać się za pośrednictwem wielu różnych wektorów, takich jak łodzie rekreacyjne. Żeglarstwo rekreacyjne może w szczególności przyczynić się do wtórnego rozprzestrzeniania się gatunków w Morzu Bałtyckim, ponieważ małe statki mogą odwiedzać obszary niedostępne dla żeglugi komercyjnej, takie jak parki narodowe na archipelagu.
Projekt Complete Plus ma zwrócić uwagę żeglarzy rekreacyjnych oraz wskazać żeglarzom, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych w Morzu Bałtyckim. Adresatami działań oprócz osób prywatnych są m.in. przedsiębiorstwa żeglugowe, władze środowiskowe i morskie, porty.
Jednym z narzędzi edukacyjnych projektu jest poniższa, dostępna w języku angielskim animacja:
Projekt realizowany jest głównie przez jednostki naukowe skupione wokół Morza Bałtyckiego, a jego finansowanie pochodzi z Programu Interreg South Baltic.
Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na jego oficjalnej stronie internetowej: www.plus.balticcomplete.com/project
Więcej informacji o zagadnieniu znajdą Państwo także w zakładce projektu pn. Edukacja w zakresie eradykacji i kontroli wielkości populacji inwazyjnych gatunków obcych przez myśliwych i wędkarzy realizowanego przez Federację Zielonych „GAJA”.