Każdego roku, od źródła do morza, tysiące ludzi robi ogromny skok, dołączając do biesiadnych wydarzeń, demonstrując swoje zaangażowanie w przywracanie europejskich rzek do życia. To symboliczny akt, by usłyszeć nasze głosy i chronić nasze rzeki. Poprzez uczestnictwo wysyłamy silny sygnał do europejskich przywódców, że należy zrobić znacznie więcej, aby chronić i odnawiać nasze rzeki oraz wdrożyć ambitną ramową dyrektywę wodną. Tegoroczny Wielki Skok odbędzie się już 10.07.2022 r. i razem z Koalicją Czas na Odrę zapraszamy do uczestnicywa w tym wydarzeniu.
Zorganizowany przez European Rivers Network w 2002 roku, Big Jump jest wydarzeniem typu open source, którego celem jest przypomnienie ludziom, dlaczego i jak bardzo kochają rzeki Europy, jeziora i mokradła. Wielki Skok ma zainspirować ludzi do zapamiętania potężnych więzi, które łączą ich z ekosystemami słodkowodnymi i zachęcić wszystkich do przyłączenia się do walki o ich uratowanie.
Od 2002 roku około 200 000 osób wzięło udział w ponad 2000 imprezach związanych z Big JUMP w 34 krajach.
Przywracając ludziom łączność z rzekami i jeziorami, Wielki Skok ma na celu budowanie wsparcia dla wysiłków na rzecz ochrony i przywracania europejskich systemów słodkowodnych – co jest celem wiodącej na świecie Ramowej Dyrektywy Wodnej UE (WFD) . Ta dyrektywa jest obecnie poddawana przeglądowi, a Wielki Skok wyśle jasny sygnał do decydentów na kontynencie – nie osłabiaj tych praw, wdrażaj je!
Wiele rzek, jezior i terenów podmokłych jest w dobrym stanie, ale nadal wymagają ochrony, ponieważ niektórym zagrażają planowane przetamowania i innego rodzaju infrastruktura.
W XX wieku zapomniano o rzekach: służyły jako wysypiska śmieci, były zanieczyszczone i niebezpieczne, a dostęp do nich był często zabroniony. Były używane tylko do nawigacji i do produkcji energii. Zniknęły liczne plaże i miejsca do pływania; ludzie odwrócili się plecami do swoich rzek.
Na szczęście od lat 90. podejmowano ogromne wysiłki w celu przywrócenia rzek do ich naturalnego stanu, ale teraz jesteśmy na rozdrożu. Europa może zdecydować się na przyspieszenie reanturalizacji rzek!.
Źródło: https://www.bigjump.org/