Cel projektu:
zapoznanie dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z regionu Szczecina i Polic z działalnością Z. Ch. POLICE SA oraz przekazanie informacji o proekologicznych inicjatywach Firmy.
Działania i efekty:
W 2004 r. projekcie wzięło udział piętnaście szkół [czternaście ze Szczecina i jedna z Polic] – gimnazjów, techników i liceów. W sumie na wycieczki pojechało 402 uczniów i 30 opiekunów (432 osoby).
Federacja Zielonych GAJA ze swojej strony zapewniła:
• przewóz osób na miejsce i z powrotem, ubezpieczenie komunikacyjne,
• opiekę merytoryczną [ornitolodzy: Michał Jasiński i Zbigniew Kajzer – członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ornitologicznego]
• gadżety reklamowe w postaci długopisów z makulatury z nadrukiem loga Akcji oraz znakami graficznymi Zakładów Chemicznych POLICE SA i FZ GAJA.
W ramach projektu przeprowadzony został konkurs na esej dotyczący Młodzieżowej Ekoinspekcji. Do biura Federacji Zielonych GAJA, która organizacyjnie obsługiwała konkurs napłynęło 10 prac.
Konkurs został rozstrzygnięty w pierwszej połowie czerwca 2004.
Artykuły dotyczące MŁODZIEŻOWEJ EKOINSPEKCJI ukazały się w czerwcowych numerach:
– „Zielonej Arki”, magazynu ekologicznego o nakładzie 1100; grupa docelowa, to osoby zainteresowane ekologią, zieloną konsumpcją, zdrowym stylem życia, ochroną środowiska, ekotechnologiami;
– „Zielonego Rynku”, bezpłatnego informatora ekologicznego o nakładzie 5000, grupa docelowa gazety to osoby zainteresowane zdrowym stylem życia i ideą ekokonsumpcji, ekologią.
Ilość szkół chętnych do wzięcia udziału w Akcji znacznie przewyższała ilość zaplanowanych do realizacji wycieczek. Z większości z nich otrzymaliśmy sygnały, że pomysł zapoznania młodzieży ze sposobem pracy Zakładów Chemicznych POLICE SA był ciekawym sposobem na praktyczną lekcję w terenie.
W 2006 r. głównym celem projektu było zapoznanie dzieci i młodzieży ze specyfiką działalności Z.Ch. „POLICE” SA, przekazanie informacji o proekologicznych inicjatywach Firmy, umożliwienie poznania skali Zakładów, jak również stanu środowiska naturalnego w ich sąsiedztwie. Projekt – z uwagi na specyfikę pracy szkół – został podzielony na dwie sesje – wiosenną [trwającą w dniach 25.04-20.06.2006] i jesienną [trwającą w dniach 25.09-31.10.2006].
W tym 2006 r. zorganizowanych zostało dwadzieścia wycieczek, w których wzięli udział uczniowie: ośmiu Szkół Podstawowych, dziewięciu Gimnazjów, dwóch Zespołów Szkół i jednego Liceum Ogólnokształcącego. W sumie 605 uczniów i 43 nauczycieli z całego województwa zachodniopomorskiego zapoznało się z pracą Zakładach Chemicznych „POLICE” SA.
W 2007 r. zorganizowano 10 wycieczek dla młodzieży szkolnej po produkcyjnej części Zakładów Chemicznych POLICE, Zakładzie Ochrony Środowiska tego przedsiębiorstwa, tzw. odstojniki wód poprocesowych, będące siedliskiem dla ptactwa wodno-błotnego.W efekcie 292 uczniów zapoznało się z proekologicznymi przedsięwzięciami Zakładów Chemicznych.
W 2008 r. także zorganizowano 10 wycieczek, w których łącznie uczestniczyło 295 uczniów i 19 nauczycieli.
Partnerzy projektu:
Zakłady Chemiczne POLICE S.A.
Budżet i sponsor:
Zdjęcie wyróżniające: Ralf Vetterle z Pixabay.