Dzień Długu Ekologicznego to data, w której zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować. W 2021 r. data ta przypada wcześniej niż zwykle, bo 29 lipca.
Jak podaje Global Footprint Network, organizacja wyliczająca dług ekologiczny, pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 r. Od tego czasu, każdego roku, ludzkość korzysta z planety więcej, niż może ona dać i dzień zadłużenia przypada dramatycznie wcześniej. Obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi. Ten ziemski kredyt będą musiały spłacać kolejne pokolenia.
W związku z tym światowa organizacja Global Footprint Network, a także WWF Polska oraz festiwal Millennium Docs Against Gravity rozpoczęli akcję się w akcję „Planeta nie jest na kredyt”. Przez najbliższy tydzień w social mediach MDAG i WWF Polska będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądają dane dotyczące surowców, które od dzisiaj bierzemy już od Ziemi na kredyt. Ważna jest świadomość, w ilu obszarach codziennego życia jesteśmy zadłużeni jako ludzie, by zwrócić uwagę na to, jak poważna jest sytuacja klimatyczna. W tym celu zachęcamy do udostępniania postów w mediach społecznościowych z hashtagami #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt.
źródło: artykuł A. Korzeniowskiego www.https://noizz.pl/