Owady zapylające (motyle, pszczoły, trzmiele itp.) odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej i utrzymania naszego systemu żywnościowego poprzez zapylanie upraw, które trafiają na nasze stoły jako pożywienie. Bez nich nie istniałaby już duża liczba dzikich i uprawnych gatunków roślin i zwierząt . Jednak monokultury przemysłowe i stosowanie toksycznych pestycydów zmniejszają liczbę zapylaczy w zastraszającym tempie. Organizacja Slow Food zdecydowała się zorganizować „Wyzwanie Bomby Kwiatowej”, aby zwrócić uwagę na europejską kampanię: „Ratuj pszczoły i rolników” . Kampania ta, wspierana przez setki organizacji w całej Europie, ma na celu zebranie 1 miliona podpisów w całej Europie, aby zobowiązać instytucje UE do zaspokojenia naszego kluczowego zapotrzebowania: rolnictwa przyjaznego pszczołom w Europie, które szanuje rolników, konsumentów, zwierzęta i planetę.
Celem „WYZWANIA BOMBY KWIATOWEJ” jest podniesienie świadomości na temat dramatycznego spadku liczby zapylaczy i bioróżnorodności w wyniku stosowania toksycznych pestycydów i monokultur oraz zachęcenie ludzi do podejmowania działań na rzecz lepszej przyszłości poprzez podpisanie europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
„Bomba kwiatowa” to nic innego jak mała kulka złożona z kompostu, gliny i nasion. Kompost i glina działają jako nośnik nasion, dzięki czemu można je wyrzucać przez ściany lub ogrodzenia oraz na niedostępne obszary, takie jak nieużytki lub tory kolejowe. Od 5 maja uczestnicy wyzwania mają dwa tygodnie na zrobienie swoich bomb kwiatowych, które następnie zostaną rozrzucone w ich w ogrodzie lub w miejscach publicznych w Światowy Dzień Pszczół (20 maja) i kolejny weekend.
Aby zrobić bomby kwiatowe, będziesz potrzebować:
- – nasion dzikich kwiatów – z Twojego ogrodu lub sklepu ogrodniczego,
- – gliny w proszku – z dowolnego sklepu rzemieślniczego,
- – kompostu bez torfu,
- – wody,
- – miski.
Instrukcja wykonania krok po kroku:
- Wymieszaj 1 szklankę nasion z 5 szklankami kompostu i 2-3 szklankami gliny w proszku (zamiast tego możesz użyć gliniastej ziemi, jeśli ją masz) w misce.
- Powoli wymieszaj dłońmi z wodą, aż wszystko się sklei.
- Uformuj mieszaninę w twarde kulki.
- Pozostaw kulki do wyschnięcia w słonecznym miejscu.
- A na koniec trochę zabawy! Rzuć bombą kwiatową w nagie części ogrodu lub na „miejskich pustkowiach” (zaniedbanych rondach, starych i zaniedbanych rabatach kwiatowych lub donicach itp.) i czekaj, co wyrośnie!
Zrób mnóstwo bomb kwiatowych ( przeczytaj jak )! Nie wahaj się robić zdjęć lub filmować siebie w akcji i oznacz trzech znajomych, aby zachęcić ich do skonstruowania własnych bomb i podpisania europejskiej inicjatywy obywatelskiej!
Od 20 do 23 maja zrób zdjęcie dłoni trzymającej bomby kwiatowe, rzucaj nimi i publikuj o tym w mediach społecznościowych z hashtagami #FlowerBombChallenge i #SaveBeesandFarmers oraz oznacz nas na Facebooku ( @slowfoodinternational ), Twitterze ( @ SlowFoodEurope ; @SlowFoodHQ ) i Instagram ( @ slowfood_international ).
Przede wszystkim jednak, przed wyjściem z domu podpisz się pod europejską inicjatywą: ECI „Ratuj pszczoły i rolników”!
Organizator: