Prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku po raz pierwszy trafił do Hiszpanii! Z historycznym rekordem 104 264 głosów tysiącletni dąb ostrolistny Lecina z małego miasteczka Alto Aragón w Hiszpanii pozostawił innych rywali daleko w tyle.
W tegorocznym konkursie Europejskie Drzewo Roku wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Plebiscyt trwał przez cały luty i osiągnął rekordową liczbę 604 544 głosów oddanych przez internatów. To ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku. Niestety ze względu na ciągle trwającą pandemię ogłoszenie wyników ponownie odbyło się on-line. Relację z ogłoszenia wyników można zobaczyć na stronie https://www.treeoftheyear.org/
Zwycięski tysiącletni dąb ostrolistny Lecina rośnie w małym miasteczku Alto Aragón w hiszpańskiej Aragonii, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. Nazywany jest przez lokalną społeczność drzewem czarownic. Legenda opowiada o czasach, kiedy czarownice zamieszkiwały pobliskie góry Guara, gdzie tańczyły i świętowały wokół dębu. Nadal mieszkańcy wybierają go na patrona swoich uroczystości.
Srebrny medal trafia do Włoch, gdzie platan Curinga uzyskał 78 210 głosów. Egzotyczny kandydat z europejskiego Dalekiego Wschodu – Starożytny platan z Rosji z 66 026 głosami zajął trzecie miejsce. Polska lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja, znalazła się na 5. miejscu, zdobywając 35 422 głosów internautów.
Europejski Konkurs Drzewo Roku został zapoczątkowany 11 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.
Zdjęcie – zasoby Rady Gminy Lecina.