Wzmocnienie polskiego systemu kontroli rybołówstwa i poszerzenie wiedzy publicznej na temat zrównoważonego rybołówstwa (2010-2011)

Cele projektu:

Głównym celem ww. projektu było monitorowanie działalności polskiej administracji rybackiej pod kątem przestrzegania i implementowania prawodawstwa UE do warunków polskich. Niniejszy projekt był kontynuacją projektów z lat poprzednich dotyczących monitoringu działalności polskich instytucji odpowiedzialnych za kontrole rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Federacja Zielonych GAJA prowadziła również działania informacyjne mające na celu rozszerzanie świadomości społeczeństwa na temat rybołówstwa, IUU i ekosystemu Bałtyku wśród polskich obywateli poprzez wymianę informacji i promowanie idei zrównoważonego rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Projekt miał za zadanie określić stopień dostosowywania polskiego prawodawstwa do wymogów UE, zwiększyć świadomość społeczną na temat ekologii i biologii ekosystemu Morza Bałtyckiego, wzmocnić rolę polskich organizacji pozarządowych w obszarze zrównoważonego rybołówstwa przez prowadzenie lobbingu na rzecz działań wspierających skuteczne reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Działania:

1) Zorganizowaliśmy pokazy wystawy dot. ekosystemu Bałtyku:

wystawa1

Federacja Zielonych GAJA stworzyła wystawę dotyczącą rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Znalazły się w niej informacje o gospodarowaniu zasobami rybnymi, problemie nielegalnych praktyk rybackich, połowach dorsza oraz o bioróżnorodności i stanie Bałtyku.

Wystawa odwiedzi 23 miejscowości na polskim wybrzeżu, docierając do społeczności lokalnych w urzędach miast i gmin, urzędach pocztowych i muzeach. Podczas wakacji wystawa odbędzie tygodniową podróż po najpopularniejszych miejscowościach od Międzyzdrojów po Mrzeżyno, dzięki czemu dotrze do znacznej liczby turystów wypoczywających nad morzem. W tym okresie, wystawie będzie towarzyszył zespól wolontariuszy, rozdających ulotki i gadżety związane z jej tematyką.

Poprzez edukację Federacja Zielonych GAJA przedstawia mało znane zagadnienia związane z rybołówstwem w Polsce, zachęca też do budowania społecznego sprzeciwu wobec połowów niezgodnych z prawem oraz „szarej strefy” funkcjonującej w gospodarce rybnej.

Wystawa do pobrania

Ulotka do pobrania

mapa_wybrze_a

Do tej pory wystawa odwiedziła następujące miejscowości: Szczecin, Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Kołobrzeg, Koszalin, Darłowo, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Ustka, Słupsk, Łeba, Władysławowo, Hel oraz Sopot.

Terminy wystawy: Gdynia – od 6.10 do 16.10,  Gdańsk – od 17.10 do 31.10

Wypożyczenie wystawy:

wystawa2

Istnieje możliwość darmowego wypożyczenia wystawy przez szkoły, biblioteki, ośrodki kultury, instytucje państwowe, organizacje pozarządowe i inne od listopada 2008. W celu uzyskania większej ilości informacji oraz dokonania terminu rezerwacji wystawy prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 091 489 42 433 lub mejlowo: fzbiuro@gajanet.pl

 

2) Przygotowaliśmy  pokazy filmu „The end of the line” w 10 dużych miastach skierowane do młodzieży szkół średnich,

skarb_baltyku_www   Długo wyczekiwana produkcja. Ambitny film o bałtyckich piratach. Świetna obsada. Doskonałe recenzje. Mistrzowskie ujęcia. Niebezpieczne przygody i tajemniczy skarb – Skarb Bałtyku. Akcja toczy się wartko, napięcie wciąż rośnie. Nieoczekiwane zwroty fabuły prowadzą do nieuchronnego końca, do ostatniego ujęcia. THE END. Z zadowoleniem wspominasz najciekawsze sceny. Strzepujesz z ubrania resztki popcornu. Ach te pirackie życie! Gdyby tak móc przeżyć to samemu! Być ponad prawem w towarzystwie pozostałych kamratów!
Ależ nie martw się! Rzeczywistość dostarcza równie ciekawych wrażeń. Pragniesz zostać piratem? Zrób to już dziś! Niektórzy już dawno postanowili sprzeciwić się zrównoważonemu rybołówstwu. Czemu miałbyś zrobić inaczej? Wystarczy spełnić tylko kilka prostych warunków:
1. Kupuj niewymiarowe ryby pochodzące z nielegalnych połowów na Bałtyku.
2. Ignoruj źródło pochodzenia ryb.
3. Lekceważ morską kradzież, której ofiarą jesteś Ty i Twoje dzieci
4. Udawaj, że wszystko jest tak jak być powinno.

To takie proste…
(…) Jeśli wciąż myślisz, że to świetna zabawa… Stop! Zastanów się! Wskutek nielegalnych praktyk rybackich na całym Morzu Bałtyckim, cierpią uczciwi rybacy, a sektor rybołówstwa przeżywa poważny kryzys. Skuteczna ochrona zasobów rybnych – naszego wspólnego SKARBU BAŁTYKU jest zagrożona. Kłusownictwo morskie zdecydowanie osłabia zrównoważone zarządzanie rybołówstwem na Bałtyku. „Czarny rynek” kwitnie, a nieuczciwi czerpią z tego tytułu znaczne korzyści finansowe.
Konsumencie! Nie pomagaj bałtyckim piratom w rozwoju „szarej strefy”. Kupuj produkty rybne odpowiedzialnie. Bądź świadomy istniejących problemów w rybołówstwie. Dzięki Twojej postawie wiele uda się jeszcze zmienić na lepsze! Dzięki Tobie wciąż istnieje szansa na to by, kolejne pokolenia wciąż mogły znaleźć dorsza zarówno w morzu jak i na talerzu.

 

3) Przygotowaliśmy raport dot. stopnia wdrażania prawodawstwa UE do warunków polskich;

 

4) Prowadziliśmy akcję lobbingową na rzecz nasilenia kontroli punktów gastronomicznych na wybrzeżu przez oddziały Inspekcji Handlowej pod względem legalności znajdujących się tam produktów rybołówstwa:

wystawa_wakacje1

Podczas wakacji (14-20.07) nasza wystawa odwiedziła 7 popularnych wśród turystów, nadmorskich miejscowości – Międzyzdroje, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Pogorzelicę oraz Mrzeżyno. W ten sposób dotarliśmy do osób wypoczywających nad morzem a pochodzących z głębi kraju.

Celem podjętej akcji było zainteresowanie turystów tematyką rybacką, pogłębienie ich wiedzy o Bałtyku, a także podniesienie świadomości ekologicznej. Rybołówstwo to niezwykłe i ciężkie zajęcie. Niestety na całym świecie przeżywa kryzys w wyniku znacznego przełowienia zasobów rybnych, a to z powodu niezrównoważonych oraz często nielegalnych połowów (IUU). Pociąga to za sobą wiele konfliktów i sporów. Ta sytuacja odnosi się również do Bałtyku. Warto by ludzie zdawali sobie sprawę z bałtyckich problemów. W Europie podejmowane są coraz częstsze i coraz konkretniejsze działania mające na celu wyjście z trudnej sytuacji, jednak bez świadomości i udziału społeczeństw zadanie to będzie niemożliwe do wykonania.

Obsługa wystawy rozdała ponad 4 tys. ulotek oraz wiele toreb promujących bałtycką i rybacką tematykę. Dużą popularnością cieszyła się możliwość pokolorowania swojego własnego dorsza, co czynili chętnie zarówno mali jak i duzi:)

Obecnie wystawa ruszyła w dalszą drogę, by aż do końca października pojawiać się co półtora tygodnia w kolejnych miejscowościach, ważnych pod kątem polskiego rybołówstwa.

5) Uczestniczyliśmy  w konferencjach, warsztatach i spotkaniach poświęconych reformie Wspólnej Polityki Rybackiej.

Efekty:

Działania Federacji Zielonych GAJA odnośnie efektywnego implementowania prawodawstwa do warunków polskich zmierzają do stworzenia kolejnego raportu dot. skuteczności działania polskiej administracji rybackiej w ww. zakresie. Monitorujemy skuteczność działań i sposoby kontroli oraz działamy na rzecz zrównoważonej eksploatacji zasobów bałtyckich. Czas realizacji: 06.2010 – 06.2011.

Zamknij przybornik