« Powrót do poprzedniej strony
Szkolenia z samoobrony dla strażników SSR
2017-12-04 10

Na przełomie listopada i grudnia 2017 r. Federacja Zielonych GAJA zorganizowała warsztaty szkoleniowe dla społecznych strażników rybackich zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy, Towarzystwie Miłośników Rzeki Regi oraz w Towarzystwie Miłośników Parsęty. Warsztaty odbyły się w Radowie Małym, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Żurawi Krzyk”.
W ramach 21 godzin szkoleniowych strażnicy zaznajomili się z technikami samoobrony, wywodzącymi się z izraelskiego systemu walki wręcz Krav Maga. Prowadzącym szkolenie był Grzegorz Krawczyk, doświadczony zachodniopomorski policjant i instruktor, posiadający Czarny Pas oraz I DAN Israeli Krav Maga.

Poza zajęciami fizycznymi, strażnicy mieli okazję zaznajomić się z wiedzą dotyczącą taktyki prowadzenia patroli, podejmowania interwencji w trudnych warunkach oraz poznać sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Łącznie, w warsztatach wzięło ponad 20 osób, posiadających zarówno wieloletni staż patrolowy jak i będących poczatkującymi strażnikami. Dzięki tego typu zajęciom, wzrasta osobiste bezpieczeństwo społeczników, profesjonalizm i komfort ich trudnej pracy nad wodą w okresie tarłowym ryb wędrownych.
Dzięki tego typu zajęciom, wzrasta osobiste bezpieczeństwo społeczników, profesjonalizm i komfort ich pracy nad wodą.
Jednocześnie, Partnerzy prowadzonego przez Federację Zielonych GAJA projektu, otrzymali dodatkowe wyposażenie w postaci łodzi aluminiowych, silników spalinowych, przyczep podłodziowych oraz dodatkowych kompletów umundurowania dla 10 strażników.
Obecnie, wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy prowadzone też są terenowe działania edukacyjne dla młodzieży. Uczniowie gimnazjów oraz szkół średnich odwiedzają tarliska, dowiadują się o potrzebie ochrony ryb wędrownych i ekosystemów wód płynących, a także zagrożeniach i problemach związanych z kłusownictwem i nieprzemyślanym regulowaniu rzek. W ten sposób kształtowana jest świadomość ekologiczna i postawa społeczna wśród młodych ludzi, co w przyszłości wpłynie na lepsze zrozumienie potrzeby ochrony przyrody przed dewastacją oraz zachęci młodzież do aktywności w tym obszarze.
Dzięki wspieraniu społecznych działań strażniczych oraz edukacyjnych, kłusownictwo cennych ryb łososiowatych w dorzeczu Iny, Gowienicy, Regi i Parsęty mają coraz mniej szans na rozwój, powodzenie i akceptację społeczną w regionie.